Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Souhlasím

Jak vybrat lyžařské boty

Jak vybrat

Ani výběr lyžařských bot by neměl být podceňován! Podívejte se s námi na průvodce výběrem a zjistěte více o možnostech lyžařských bot.

Jak vybrat lyžařské boty

Důvod proč článek nezačíná výběrem lyží, ale lyžařských bot není ledabyle nahozený, neboť z pohledu vybavení je lyžařská bota číslo jedna. V případě, kdy budete mít sebekvalitnější lyže, ale nebudou tvořit s botami harmonický pár, se nedočkáte ideálního lyžování.

Jak tedy vybrat správné boty?

 1. Nejdříve je důležité zjištění potřeb dle vaší lyžařské zdatnosti:

   - Sportovní lyžař

   - Rekreační lyžař

   - Pro začátečníky

   - Lyžař junior

 2. Zjištění podmínek, ve kterých budete chtít lyžovat
 3. Dalším elementem je váha lyžaře
 4. Poté přichází na řadu měření: velikost + šíře chodidla (existují měřáky pro jednotlivé značky), výšky klenby, výšky nártu, zohlednění lýtka atd.
 5. Po uvedených krocích se vrhnete na samotný výběr na základě níže uvedených kritérií

U lyžařských bot stejně jako u lyží se sledují lyžařské kategorie. Většina značek rozšiřuje stále více svou nabídku, a to hlavně z důvodu možnosti vybrat správně padnoucí boty vzhledem k tvaru nohy. U převážné části bot se počítá s vymačkáním vnitřní boty až o 1 cm, takže se nelekejte, když po změření nohy prodejcem vám doporučí botu, u které např. mírně cítíte palec. Výjimka potvrzuje pravidlo, proto nepočítejte se zvětšením vnitřní boty u závodních bot, která funguje jako jakási pomyslná „druhá kůže“. Avšak nezoufejte, u těchto typů bot je možné upravit vnitřní prostor tzv. bootfittingem (vybroušení, vytažení skeletu).  Pro docílení maximálního komfortu je u lyžařských bot možnost dotvarování skeletu, popřípadě vnitřní botičky pro dosažení optimálního pocitu. Naprostá převaha lyžařských bot pro dospělé disponuje čtyřmi přezkami.

 

U lyžařských bot se dále rozlišují následující parametry:

 • Šířka skeletu
 • Flex index: Rámcově udává tuhost bot, není však normován, a nelze tedy jednoznačně porovnávat mezi jednotlivými značkami, ale ani v rámci jedné značky. Tímto popiskem pravděpodobně máte zamotanou hlavu, a tak se pokusíme Vám to více přiblížit. Tento index je potřeba vnímat jen přibližně, protože dvě boty se stejným flex indexem mají např. jinou šíři, typ použitého materiálu, či jiné konstrukční prvky, a tak budete mít rozdílné pocity. Nicméně, obecné dělení dle flex indexu klasifikuje lyžaře na základě zdatnosti a platí čím větší tuhost, tím větší flex index a zároveň tím zdatnější lyžař.

 

Rozlišení lyžařských bot na základě zdatnosti

Lyžař, jenž vyhledává co nejpřesnější botu, upřednostňuje nejagresivnější jezdecký styl: Jedná se o boty závodní, nebo jejich odlehčené verze, šíře 95 – 100 mm, flex index až 150. Tento typ bot je sice nejvýkonnější, ale na druhou stranu méně komfortní a pro lyžaře choulostivé na zábnutí nohou může působit až nepřátelsky.

 • Ve většině případů i zdatný lyžař hledá botu, která bude výkonná, ale zároveň si dopřeje trochu „pohodlíčka“. U takových typů bot je pro komfort přizpůsobena vnitřní bota a šíře se pohybuje v rozmezí 100 - 104 mm, flex index se vysktyuje až kolem 130 (není potřeba se vysokého čísla flex indexu bát, že taková tuhost není vhodná pro celodenní lyžování, neboť použité typy materiály jsou odlišné od materiálů používaných pro závodní lyžování).
 • Rekreační lyžař: flexe mezi 80 - 100, šíře cca 102 - 106 mm - boty zpravidla širší – větší komfort
 • Rekreační lehký lyžař: 60 - 80 flex index
 • Extrémně nenáročný lehký (mládežnický) lyžař: 40 - 60 flex index

 

Dámské boty

U dámských bot platí v zásadě podobné zákonitosti jako v případě sjezdových lyží, bota je anatomicky přizpůsobena k profilu ženské nohy, flex index u dámských bot není porovnatelný při stejném označení s botou pánskou. Pro větší pohodlí pro specifický tvar ženského lýtka jsou některé modely v zadní části snížené nebo vykrojené. Dalším bonusem pro mnohdy jak se říká „zmrzliny“ se do vnitřní botičky do špiček přidává peří, případně jiné typy materiálů nabízející zlepšení komfortu ve špičce boty (thinsulate). Flexe u dámských bot je pochopitelně měkčí, bota je tím pádem pohodlnější, více pružná a přizpůsobivá.

 

Obecné doporučení

Pro lyžaře, kteří očekávají pokrok a nechtějí usnout na vavřínech, není na škodu pořídit botu či lyži o jeden pomyslný stupínek větší než je jejich aktuální výkonnost. Jak je psáno v úvodu, lyžařská bota je jedním z nejdůležitějších komponentů, proto je klíčové vybrat rozumně a správně.

Naše rada zní: 

Neříkejte si, že se dostanete na hory jednou za uherský rok, a tím pádem vyberete poslední pár ve výprodeji, nebo třeba i zdědíte nepadnoucí botu, ale kupte vhodnou obuv právě pro Vás.

Podobné články