Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Souhlasím

Jak vybrat dětské kolo

Jak vybrat

Vyberte kolo pro vaše malé závodníky a závodnice správně! Podrobný průvodce, který vám ukáže na co si dát při výběru pozor, co sledovat a hlavně jak určit správnou velikost - s ním se rozhodně neztratíte!

Jak vybrat dětské kolo

Časté chyby, kterým je lepší se vyhnout

První a zároveň nejčastější chybou je zakoupení většího kola, než je nutné. Dítě sice roste jako z vody, nicméně jízda na větším kole cyklistiku při nejmenším znepříjemní. Větší kolo nenabízí dostatečnou stabilitu a ovladatelnost, a tak hrozí časté pády. Další problémy, jež mohou při koupi kola nastat, vychází z chybné konstrukce kol hrozící zejména u levných kol méně známých výrobců. Mezi ně patří:

  • malá vzdálenost pedálu od země při naklánění kola
  • nevhodný kryt řetězu
  • málo zaoblené až ostré hrany
  • protáčející se rukojeti
  • malé rozpětí stabilizačních koleček (hrozí riziko převrácení)
  • špička boty se setkává s blatníkem kola

Vybírejte od ověřených výrobců


Kvalitní výrobci jako jsou Author, SCOTT, TREK, Early Rider či GT  se u všech velikostí dětských kol snaží o co nejjednodušší provedení (např. snížením horní rámové trubky pro nekomplikované nasedání a sesedání), stejně jako o odolnost a pohodlí díky lehkému hliníkovému rámu pro ty nejhezčí zážitky z vyjížděk. Ultralehkými koly mimořádné kvality je proslulý britský výrobce kol Early Rider.

Od správné velikosti se odpíchněte

A jak tedy vybrat správně? Začněme u velikosti kola, která hraje při výběru klíčovou roli. Podívejte se na tabulku velikostí, jež vám nabídne základní orientaci.

Velikost kola Výška dítěte Přibližný věk dítěte
12" 90-100 cm 2-4 roky
16" 100-125 cm 4-6 let
20" 115-135 cm 6-9 let
24" 125-150 cm 9-12 let
26" 130-155 cm 10-14 let

Velikosti dětských kol se pohybují od 12, 16 přes 2024 , 26  až 27,5 palců. Jednotlivé velikosti se liší i vybavením, neboť se dítě zlepšuje a může si troufnout na složitější komponenty. Pokud usedne na kolo až v pozdějším věku, je k sehnání i větší kolo bez přehazovačky apod.

Správnou velikost poznáte, pokud má dítě při postoji rozkročmo nad horní částí rámu rezervu přibližně na pěst místa. Kromě toho musí dítě nekomplikovaně dosáhnout ze sedla kola na řídítka. Dosáhnutí na pedály či na zem nesmí činit potíže jakbysmet.

Kolo již ve dvou letech?

První seznámení s kolem probíhá ve stejném duchu jako první krůčky či první slůvka dítěte – zcela individuálně. Věk uvedený v tabulce chápejte tedy pouze jako orientační. Je třeba být trpělivý a snažit se v dítěti pěstovat pozitivní vztah k cyklistice.Ve věku 2 let se u většiny dětí již celkem obstojně rozvíjí motorika a je dobré jí napomoci nejprve odrážedlem bez šlapek. Doporučujme pro tyto první jezdecké zážitky koupit boty s kvalitní špičkou, jelikož ji děti s velikým umem dokážou rychle prošoupat.

Co je to torpédo?

První ujeté metry poskytne kolo s průměrem 12", popřípadě pro ty nejmenší odrážedlo. U velikostí kol 12" a 16" se běžně setkáte kromě předních brzd také se zadními brzdami „torpédo“, neboli protiběžnými. Dále tato kola běžně disponují opěrnými postranními kolečky (možné jednoduše odmontovat).

Větší a zkušenější

První „seznamka“ s přehazovačkou přichází na řadu u velikosti 20". Děti si jednak osvojí základy řazení, ale jsou rovněž připraveny na premiéru delších výletů. Již u velikosti 20“ můžete vybírat z modelů s odpruženou vidlicí, která umožní opustit asfalt a láká k dobrodružství v lehkém terénu.  

20" KOLA

Průměr kol 24" je pak opravdovým skokem v cyklistice, přičemž se u modelů myslí již na závodní ambice budoucích šampionů. Díky kombinaci předního a zadního měniče převodů je pro juniory hračka vyjet pořádný kopec nebo se vyřádit na dlouhé vyjížďce. Mimoto si výrobci dávají extra záležet jak na vlastnostech dívčí a chlapecké geometrie rámu, tak na trendy designu.  

24" KOLA

Posledním stupínkem před kolem pro dospělé jsou juniorské modely 26“, kde naleznete již výkonné MTB modely, na nichž začínající bikeři získají sebevědomí v terénu.

26" KOLA

Jaké je vhodné dětské kolo?

Zaprvé, dítě by mělo bez problému dosáhnout nožkami na zem. Zadruhé, kolo by mělo být co nejlehčí, aby se na něm moc nenadřelo. Do třetice, kolo by mělo disponovat bezpečnostními prvky tj. chráničem řetězu a pěnovým chráničem řídítek. U velikosti 12 ´a 16´najdete většinou kola s postranními kolečky pro zajištění rovnováhy. Dále sledujte:

  • lehkost šlapání
  • účinnost brzd
  • možnost nastavení posedu a řídítek
  • hmotnost kola

kompletní nabídka dětských kol

Nezapomeňte na kvalitní helmu a odrazky

Bez helmy by dítě nikdy nemělo jezdit, neboť je to nejdůležitější ochrana každého cyklisty, která může mnohdy zamezit vážným úrazům, či dokonce zachránit život. Z tohoto důvodu není radno na helmě šetřit. Správná velikost se pozná následovně: cyklistická helma by měla na hlavě sedět bez velkých úprav mechanickým kolečkem, a to i bez zapnutého řemínku. Na druhou stranu nesmí nikde tlačit a měla by být dobře odvětraná. Vše se dozvíte v našem průvodci výběrem.

vybírat dětskou cyklistickou přilbu

Odrazky také zvýší bezpečnost Vašeho dítěte, protože bude lépe viditelné na vozovce.

Podobné články