Jak správně vybrat dětské kolo?

CyklistikaHelmyJak vybrat

Správný výběr dětského kola je zcela zásadní. Když vyberete správně, děti si jízdu na kole rychle zamilují. Naopak u špatného výběru nebude pro děti jízda na kole žádnou radostí, ale spíš utrpením. Podle čeho tedy dětské kolo vybírat a na co si dát pozor?

Jak správně vybrat dětské kolo?

1. Volba správné velikosti je klíčem k úspěchu

Děti rychle rostou, často budou na rozhraní dvou doporučených velikostí a je potřeba s rozvahou zvolit tu správnou velikost. V mnoha případech to bude první kolo a na tom, jak se vašemu dítěti bude na kole jezdit, jak se na něm bude cítit, bude mít zásadní vliv na to, jak ho to bude bavit. Větší kolo nenabízí dostatečnou stabilitu a ovladatelnost, a tak hrozí časté pády.

Velikost dětských kol je určena podle rozměru ráfků v palcích, v drtivé většině lze vybírat mezi velikostmi 12", 16", 20" a 24" palců.

Jak poznat tu správnou velikost dětského kola?

Spolehlivým měřítkem je vzdálenost mezi rozkrokem a nejvyšším místem na horní rámové trubce. Pokud necháte dítě rozkročit nad kolem, s nohama na zemi, lze změřit, jaká je vzdálenost z rozkroku k horní rámové trubce. Všeobecně platí, že vhodná vzdálenost je mezi čtyřmi a šesti centimetry. Pokud je tato vzdálenost větší, dané kolo bude malé, pokud je vzdálenost menší, bude kolo velké.

Dalším základním předpokladem je dosah ze sedla na zem. V rámci jistoty, kterou dítě potřebuje, je potřeba zajistit, aby bylo docíleno dosahu na zem plnými chodidly. Současně by měl být budoucí cyklista schopen spolehlivě dosáhnout na řídítka, aby mohl bezpečně kolo ovládat.

Orientační tabulka velikostí dětských kol

Velikost kola

Výška dítěte

Přibližný věk dítěte

12"

90-100 cm

2-4 roky

16"

100-125 cm

4-6 let

20"

115-135 cm

6-9 let

24"

125-150 cm

9-12 let

26"

130-155 cm

10-14 le

 

2. Zvolte správnou geometrii kola a vybírejte od ověřených výrobců

Pokud byste porovnávali geometrie dětských kol od různých výrobců, zjistili byste, že se mezi nimi objevují poměrně velké rozdíly. Určitě neuděláte chybu, když sáhnete po osvědčené značce. Buď máte svou oblíbenou značku, na které jezdíte i vy jako rodič nebo lze vybírat mezi výrobci, kteří se vyloženě specializují na dětská kola.

Vyvarujte se levným kolům u méně známých značek, u kterých najdete konstrukční chyby, mezi které patří například:

  • malá vzdálenost pedálu od země při naklánění kola
  • nevhodný kryt řetězu
  • málo zaoblené až ostré hrany
  • protáčející se rukojeti
  • malé rozpětí stabilizačních koleček (hrozí riziko převrácení)
  • špička boty se setkává s blatníkem kola

    Kvalitní výrobci dětských kol jako jsou například TREK, SCOTT, Author, Giant, Rocky Mountain či Bungi Bungi se u všech velikostí dětských kol snaží o co nejjednodušší provedení (např. snížením horní rámové trubky pro nekomplikované nasedání a sesedání), stejně jako o odolnost a pohodlí díky lehkému hliníkovému rámu pro ty nejhezčí zážitky z vyjížděk.

3. Vsaďte na nízkou hmotnost dětského kola

Vybírejte lehká kola. U osvědčeného výrobce neuděláte chybu ani co se hmotnosti kola týče. Základem by měl být kvalitní, odlehčený hliníkový rám a spolehlivé, dobře fungující komponenty, což se projeví na celkové hmotnosti kola. A věřte, rozdíly v hmotnosti u dětských kol, mohou být obrovské.

Pro příklad: běžné dětské ocelové kolo o velikosti 16" bude průměrně vážit 10 kg, lze nalézt kousky převyšující i 11 kg. Lehčí hliníkové modely půjdou výrazně níž, běžně mezi 7 – 9 kg, lze pořídit ale i ultralehkou „šestnáctku“ s hmotností pod šest kilo. Taková kola vyrábí například holandská značka Bungi Bungi. Značka není mezi rodiči moc známa, jde o vcelku novou rodinou firmu, která na našem trhu dobře nahrazuje značku Early Rider, která již prodává pouze na domácím anglickém trhu.

Nízkou hmotnost kola, snadnější ovládání a celkovou manipulaci s kolem váš mladý cyklista jistě ocení.  A nejen to. Až dítě kolu odroste, bude se vám takové kolo velmi dobře prodávat. Dobře hodnocená dětská kola od renomovaných značek si drží cenu, druhého majitele si kolo vždy velmi dobře najde.

Vyplatí se spíše vyhnout „no-name“ kolům z hypermarketu. Pořizovací cena bude pravděpodobně nižší, ale kolo bude od počátku ztrácet na kvalitě, spolehlivosti, hmotnosti a odolnosti. O bezpečnosti nemluvě.

Při výběru dětského kola také vybírejte spolehlivého obchodníka, specialistu v oboru a nechte si poradit. Profesionálové vám odpoví všechny dotazy a doporučí to nejvhodnější pro vaše děti.

Podrobně k jednotlivým velikostem dětských kol

První seznámení s kolem probíhá ve stejném duchu jako první krůčky či první slůvka dítěte – zcela individuálně. Věk uvedený v tabulce berte tedy pouze jako orientační. Je třeba být trpělivý a snažit se v dítěti pěstovat pozitivní vztah k cyklistice. Ve věku 2 let se u většiny dětí již celkem obstojně rozvíjí motorika a je dobré jí napomoci nejprve odrážedlem bez pedálů. Doporučujme pro tyto první jezdecké zážitky koupit boty s kvalitní špičkou, jelikož ji děti s velikým umem dokážou rychle prošoupat.

dětské Odrážedlo

Odrážedlo má jednu nespornou výhodu: vaše dítě se naučí držet skvěle rovnováhu a osvědčí si základní dovednosti v ovládání kola. Pokud mu pak rovnováha není cizí, oceníte tuto schopnost na opravdovém kole – vaše dítě pravděpodobně nebude potřebovat přídavná balanční kolečka nebo jen na velmi krátkou dobu, než si zkušenosti z odrážedla přenese na skutečné kolo.

Dětské kolo 12"

Zpravidla nejmenší velikost, průměr ráfků v palcích. Součástí budou balanční kolečka, která lze výškově nastavovat a jejich sejmutí bude snadné.

Podle normy CE musí být kolo vybaveno krytem řetězu po jeho celé délce a gripy s rozšířenou částí rukojeti na vnitřní i vnější straně gripu proti sklouznutí ruky.

Kola bývají zpravidla vybavena přední ráfkovou brzdou, systém zadní brzdy „torpédo“, to znamená, že k brzdění dochází pohybem pedálů směrem dozadu.

Kola bývají pro lepší stabilitu zpravidla vybavena širšími plášti.

Dětské kolo 16"

Výbavou a provedením kola této velikosti vycházejí z kol 12", jen jsou ve všech rozměrech větší.

Kolo s velikostí 16" umožní dítěti dosáhnout snadněji vyšší rychlost, snadněji ujet delší vzdálenost a lépe díky většímu kolu překonává překážky.

Systém převodu i brzdění stejný jako u kol 12".

Dětské kolo 20"

Až vaše dítě doroste této velikosti, bude to v evoluci malého cyklisty znamenat velký posun. Kola o velikosti 20" již výrazně lépe budou překonávat překážky, jízda bude rychlejší, dítě zdatnější a již lze plánovat i několika hodinové společné výlety.

Oproti „dvanáctkám“ a „šestnáctkám“ lze vysledovat výrazný posun ve výbavě těchto kol. Tato kola přechází na volnoběžný náboj, objevují se první přehazovačky se šesti nebo sedmi pastorky, takže jízda do kopečka bude pro dítě výrazně snazší.

Mění se i systém brzd – již dvoupákový, se samostatným brzděním předního a zadního kola. Budete muset dítě naučit správně brzdit a ovládat přehazovačku.

Bonusem může být první odpružená vidlice, která může umožnit jízdu více komfortní v terénu. Aby nebyla vidlice spíše vnímána negativně jako zbytečně těžký prvek, musí být plně funkční i pro lehkého jezdce. Pokud zvolíte kolo s odpruženou vidlicí, buďte při výběru pečliví.

Dětské kolo 24"

Dětská kola těchto velikostí svou výbavou v podstatě odpovídají funkčně kolům pro dospělé cyklisty: kombinace převodů pomocí přesmykače a přehazovačky se širokou škálou převodů, ráfkové nebo kotoučové brzdy ovládané na řídítkách, odpružená vidlice.

Vaše dítě již bude zkušenější, a pokud jste ve výchově budoucího cyklisty neudělali chybu, bude ho to bavit, bude se na kolo těšit a prožijete spoustu vzácných společných zážitků.

Kola pro juniory

Co když dítě odroste kolu 24", ale ještě není dost velké na opravdové dospělácké kolo?

Řada výrobců obnovila velikost 26" jako ideální pro 13 - 14 leté cyklisty, případně lze volit nejmenší velikosti rámů 13", kde je na výběr velikost kol 27,5" nebo 29".

Investice do kvalitního dětského kola se vyplatí. Vaše dítě to bude bavit, vám bude odměnou šťastný úsměv na dětské tváři, navíc pokud je kolo i váš koníček, vychováváte si dítě, které bude milovat jezdit s vámi.

Potřebujete poradit? Obraťte se na naše specialisty na prodejně.  

Vybírat dětské kolo

Nezapomeňte na kvalitní dětskou helmu na kolo

Bez helmy by dítě nikdy nemělo jezdit, neboť je to nejdůležitější ochrana každého cyklisty, která může mnohdy zamezit vážným úrazům, či dokonce zachránit život. Z tohoto důvodu není radno na helmě šetřit. Správná velikost se pozná následovně: cyklistická helma by měla na hlavě sedět bez velkých úprav mechanickým kolečkem, a to i bez zapnutého řemínku. Na druhou stranu nesmí nikde tlačit a měla by být dobře odvětraná. Vše se dozvíte v našem průvodci výběrem.

Vybírat dětskou cyklistickou přilbu

Podobné články