Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Souhlasím

Jak vybrat dětské lyžařské vybavení

Jak vybrat

Sháníte dětskou výbavu na lyže a nevíte si rady? Zde se dočtete jak vybrat kvalitně a správně lyže, lyžáky, přilbu, hole a chrániče pro vaše malé závodníky!

Jak vybrat dětské lyžařské vybavení

PRVNÍ LYŽOVÁNÍ

Ptáte se v kolika letech na první lyžovačku? Doporučováno je ideálně kolem tří let, ale může se samozřejmě lišit: hlavní je jít na to polehoučku. Plastové lyžičky jsou dobré možná tak na uvědomění si dítěte, že má něco zvláštního podlouhlého na noze, nikoliv na sjezdovku. Důvod nevhodnosti je jednoduchý, plastové lyže jsou nestabilní, a vaše ratolest si tak může při počátcích lyžování lyžařskou aktivitu pěkně zprotivit. Pokud nechcete kupovat stále nové lyžařské vybavení kvůli růstu dětí, tak můžete využít nákupu vybavení z bazaru, popřípadě zkusit tzv. celosezónní půjčovnu, kdy si vyberete pro konkrétní sezónu tu nejoptimálnější velikost a nemusíte řešit rezervu.

Jak vybrat dětské lyžařské boty

Pro snazší nalézání malých dětí do botičky jsou v nabídce lyže se zadním nástupem. Botičky mají většinou jednu přezku, výrobci volí jednoduché technologie, měkký skelet. S lyžařskými pokroky se navyšuje počet přezek (standard 4). Není doporučeno myslet na růst dítěte a tím pádem kupovat boty o pár čísel větší, neboť je to nebezpečné a hrozí až vyklouznutí úzké dětské nožičky ze zapnuté boty. Velké boty působí negativně i tím, že nožička se při lyžování pohybuje směrem dopředu, protože není správně zafixována. Šířka se u malých bot moc neřeší, jelikož většina dětí má úzkou nožku. 

DĚTSKÉ LYŽÁKY V E-SHOPU

Jak vybrat dětské lyže

Výběr délky: raději postupovat opatrněji, rozdíl délky lyží a výšky dítěte se pohybuje až o 20 cm.

Výrobce: Na výrobci u dětských lyží v podstatě nezáleží, protože všichni používají jednoduchou technologii pěnových jader (injektovaných). U dětských lyží platí: nízká váha, snadná ovladatelnost.

Zdatnost malého lyžaře: Teprve od délek lyží cca 130 cm se rozlišuje, zda se jedná o rekreačního lyžaře, či sportovního, případně závodního juniora. Rozdíly najdete především v konstrukcích. U těchto delších lyží se už setkáváme s odlišnými technologiemi ovlivňující výkonnost lyže (výztuhy, dřevěné jádro).

Postupně s růstem dítěte a zároveň s jeho lyžařskými úspěchy se vlastnosti lyží přibližují vlastnostem lyží pro dospělé. Přibývají přezky až do standardního počtu - čtyři přezky, mění se struktura lyží apod. Pro děti s vyšší vahou může být přípustná varianta pořídit např. dámské lyže, závisí ale na dalších aspektech, tudíž je potřeba poradit se s prodejcem.

dětské lyže v e-shopu

Jak vybrat dětskou přilbu

Přilba je nejdůležitější ochrana proti úrazu při lyžování, proto je nutné obdobně jako u dospělých, aby přilba padla bez jakéhokoliv utahování mechanickými kolečky. Nemělo by se tedy přemýšlet nad dlouhodobým hlediskem vzhledem k růstu hlavy, neboť volná přilba snižuje stupeň ochrany. Většinou platí, že hlava neroste tak rychle jako končetiny. Nicméně, je dobré počítat s malou rezervou např. pro dětskou kuklu pod přilbu. Pokud máte již zakoupené brýle, tak je vezměte na zkoušení přilby určitě s sebou. Převážná část dětských přileb je half cap (s měkkýma ušima). Helma je lehčí a nenamáhá tak slabý dětský krk.

dětské helmy v e-shopu

Jak vybrat dětské chrániče

Stejně jako u dospělých se nejčastěji setkáváme s chrániči páteře ve formě vestičky, což nabízí praktické využití. Materiály VPD nebo D3O umožňují lyžování bez omezení, jsou pružné, měkké a při pádu ztvrdnou.

Jak vybrat dětské hůlky

Je obvyklé, že se sjezdové hole pro první lyžování malých lyžařů nepoužívají. Malý drobeček si musí nejdříve zvyknout na to, že má něco přidělaného na nohách, a k tomu se to „něco“ musí naučit ovládat. Poté, co se relativně naučí s lyžemi pracovat, se doporučuje přidat hůlky. U délky hůlek platí stejné kritérium jako u výběru délky hůlek dospělých, tudíž násobení výšky koeficientem 0,7. Od délky hůlek 80 cm je možnost pořízení hůlek teleskopických (nastavování délky) – nemusíte pořizovat stále nové v závislosti na růstu dítěte.

Podobné články